wp-easy-mode 2.2.0 - en to sv translation catalogue (153 entries)

en:  Click %s to edit your page body content. This will open the page builder in a new window.
sv:  Klicka på %s för att redigera innehållet på sidan. Då öppnas Page Builder i ett nytt fönster.

en: - Select Product Dimension Units -
sv: - Välj enheter för produktens dimensioner -

en: - Select Product Weight Units -
sv: - Välj enheter för produktens vikt -

en: - Select Store Currency -
sv: - Välj butikens valuta -

en: - Select Store Location -
sv: - Välj butik -

en: - Select an industry -
sv: - Välj en industri -

en: A WordPress Site
sv: En WordPress-webbplats

en: A fax number that website vistors can use to send important documents.
sv: Ett faxnummer som webbplatsbesökarna kan använda för att skicka viktiga dokument.

en: A phone number that website vistors can call if they have questions.
sv: Ett telefonnummer som webbplatsbesökarna kan ringa om de undrar något.

en: A physical address where website vistors can go to visit you in person.
sv: En fysisk adress där webbplatsbesökarna kan besöka dig personligen.

en: About Image Licenses
sv: Om bildlicenser

en: Add Your Social Media Profiles
sv: Lägg till dina sociala medieprofiler.

en: Address
sv: Adress

en: An email address where website vistors can contact you.
sv: En e-postadress som webbplatsbesökarna kan kontakta dig på.

en: Are you sure you want to exit and configure WordPress on your own?
sv: Vill du stänga guiden och konfigurera WordPress själv?

en: Bank Transfer (BACS) Payments
sv: Betalningar via banköverföring (BACS)

en: Blog only
sv: Endast blogg

en: Business / Finance / Law
sv: Näringsliv / Finans / Juridik

en: By
sv: Av

en: Cash on Delivery
sv: Betala vid leverans

en: Check Payments
sv: Checkbetalningar

en: Choose a Theme
sv: Välj ett tema

en: Choose a design for your website (don't worry, you can change this later)
sv: Välj en design för din webbplats (du kan alltid ändra den senare)

en: Choose a stylish header image for your website.
sv: Välj en snygg huvudbild för din webbplats.

en: Click "Learn More" to view some tips on how to customize your site with the Customizer.
sv: Klicka på "Lär dig mer" för tips om hur du gör webbplatsen till din egen med Anpassaren.

en: Click "Watch Video" to view a quick demonstration of how to customize your site with the Customizer.
sv: Klicka på "Se video" för en snabb demonstration av hur du gör webbplatsen till din egen med Anpassaren.

en: Click %s to edit your header, footer, menus and more. You can also change your site style here in the Customizer area.
sv: Klicka på %s för att redigera din rubrik, sidfot, menyer med mera. Du kan även ändra stilen på din webbplats här i Customizer-området.

en: Close
sv: Stäng

en: Collapse
sv: Minimera

en: Collapse Sidebar
sv: Minimera sidopanel

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Colors
sv: Färger

en: Contact
sv: Kontakt

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Country
sv: Land

en: Design / Art / Portfolio
sv: Design / Konst / Portfölj

en: Editing Your Content
sv: Redigera ditt innehåll

en: Editing Your Site
sv: Redigera din webbplats

en: Education
sv: Utbildning

en: Email
sv: E-post

en: Enter desktop preview mode
sv: Öppna förhandsgranskningsläget på datorn

en: Enter mobile preview mode
sv: Öppna förhandsgranskningsläget på mobilen

en: Enter tablet preview mode
sv: Öppna förhandsgranskningsläget på surfplattan

en: Enter your email address here
sv: Ange din e-postadress här

en: Enter your fax number here
sv: Ange ditt faxnummer här

en: Enter your phone number here
sv: Ange ditt telefonnummer här

en: Enter your street address here
sv: Ange din gatuadress här

en: Enter your website tagline here
sv: Ange webbplatsens motto här

en: Enter your website title here
sv: Ange webbplatsens namn här

en: Expand Sidebar
sv: Expandera sidopanel

en: Fax Number
sv: Faxnummer

en: Features pre-built websites for you to customize and publish
sv: Har färdigbyggda webbplatser för dig att anpassa och publicera

en: Get Started Quickly with WordPress
sv: Kom igång snabbt med WordPress

en: Has 1000s of categorized, searchable images in its image library
sv: Har 1000-tals kategoriserade, sökbara bilder i sitt bildbibliotek

en: Header Image
sv: Sidhuvud bild

en: Header and Background Images
sv: Huvud och bakgrundsbilder

en: Health / Beauty
sv: Hälsa / Skönhet

en: Home Services / Construction
sv: Hustjänster / Bygg

en: How will you enter product prices?
sv: Hur vill du ange dina priser?

en: I will enter prices exclusive of tax
sv: Jag kommer att ange priser exklusive moms

en: I will enter prices inclusive of tax
sv: Jag kommer att ange priser inklusive moms

en: If you have existing social media profiles, select them below. Otherwise, skip this section.
sv: Om du har befintliga medieprofiler, markerar du dem nedan. Hoppa annars över den här delen.

en: Images available and licensed for use are intended for GoDaddy hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
sv: Bilder tillgängliga och licensierade för användning är avsedda enbart för kunder med GoDaddy-webbhotell och är föremål för tredje parts användarvillkor gällande immateriella rättigheter. <a href="%s" target="_blank">Se Villkor</a> för ytterligare detaljer.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights.
sv: Bilder tillgängliga och licensierade för användning är avsedda enbart för våra webbhotellkunder och är föremål för tredje parts användarvillkor gällande immateriella rättigheter.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
sv: Bilder tillgängliga och licensierade för användning är avsedda enbart för våra webbhotellkunder och är föremål för tredje parts användarvillkor gällande immateriella rättigheter. <a href="%s" target="_blank">Se Villkor</a> för ytterligare detaljer.

en: Includes a drag-and-drop editor to make customization easy
sv: Inkluderar en dra-och-släpp-redigerare som förenklar anpassningen

en: Industry
sv: Industri

en: Installing your theme
sv: Installerar ditt tema

en: Just another WordPress site
sv: Bara en annan WordPress-webbplats

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Load more images
sv: Ladda fler bilder

en: Music / Movies / Entertainment
sv: Musik / Filmer / Underhållning

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: board
sv: styrelse

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: channel
sv: kanal

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: company
sv: företag

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: username
sv: användarnamn

en: Name
sv: Namn

en: Navigation Menus
sv: Navigeringsmenyer

en: Next
sv: Nästa

en: No thanks
sv: Nej tack

en: Non-profit / Causes / Religious
sv: Ideell / Välgörenhet / Religiös

en: Online Store
sv: Onlinebutik

en: Other
sv: Övrigt

en: Our Quick Start Wizard is the fastest way to build your website because it:
sv: Vår snabbguide är det enklaste sättet att bygga din webbplats eftersom den:

en: Payments
sv: Betalningar

en: Pets / Animals
sv: Husdjur/djur

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Please provide the contact details for your website
sv: Ange kontaktuppgifterna för din webbplats

en: Please tell us more about your online store.
sv: Berätta mer om din onlinebutik.

en: Please tell us more about your website (all fields are required)
sv: Berätta mer om din webbplats (alla fälten krävs)

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview different website designs using the the left and right arrows.
sv: Förhandsgranska olika utformningar på webbplatser med användning av vänster- och högerpilarna.

en: Previous
sv: Tidigare

en: Product Dimension Units
sv: Enheter för produktens dimensioner

en: Product Weight Units
sv: Enheter för produktens vikt

en: Rate (%)
sv: Momssats (%)

en: Real Estate
sv: Fastigheter

en: Restaurant / Food
sv: Restauranger / Mat

en: Select
sv: Välj

en: Set image
sv: Ställ in bild

en: Settings
sv: Inställningar

en: Site Identity
sv: Webbplatsidentitet

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Sports / Recreation
sv: Sport / Nöje

en: Start
sv: Starta

en: Start Wizard
sv: Starta guiden

en: State
sv: Län

en: Step %1$s of %2$s
sv: Steg %1$s av %2$s

en: Store Currency
sv: Butikens valuta

en: Store Location
sv: Butik

en: Store Settings
sv: Dela inställningar

en: Suggested Header Images
sv: Föreslagna huvudbilder

en: Tagline
sv: Motto

en: The Customizer
sv: Customizer

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in the %1$sWooCommerce documentation%2$s.
sv: Följande skattesatser kommer att importeras automatiskt för dig. Du kan läsa mer om skatter i %1$sWooCommerce-dokumentationen%2$s.

en: The options available in the Customizer will vary, depending on the features supported by your current theme. But most themes include these basic Customizer controls:
sv: De tillgängliga alternativen i Customizer varierar beroende på vilka funktioner som har stöd av det aktuella temat. De flesta teman innefattar följande grundläggande Customizer-kontroller:

en: The title of your website appears at the top of all pages and in search results.
sv: Namnet på din webbplats visas högst upp på alla sidor och i sökresultat.

en: The top of the Customizer indicates the name of the active theme you’ve selected. You can change the theme at any time, but doing so will change these options and reset any customizations you might have made here.
sv: Högst upp i Customizer visas namnet på det aktiva temat du har valt. Du kan ändra tema när som helst, men om du gör det ändras alternativen och alla eventuella anpassningar du har gjort återställs.

en: Theme
sv: Tema

en: Think of the tagline as a slogan that describes what makes your website special. It will also appear in search results.
sv: Tänk på mottot som en slogan som beskriver vad som gör din webbplats speciell. Det visas också i sökresultat.

en: This could take up to 30 seconds. <strong>Do not refresh</strong> the page.
sv: Det här kan ta upp till 30 sekunder. <strong>Uppdatera inte</strong> sidan.

en: Title
sv: Rubrik

en: Transportation / Automotive
sv: Transport / Bil

en: Travel / Hospitality / Leisure
sv: Resor / Hotell- och restaurangservice / Fritid

en: Tutorial
sv: Övningar

en: Type
sv: Typ

en: Update your site content, layout, color scheme and more using the window to the left.
sv: Uppdatera innehållet, färgschemat med mera på din webbplats via fönstret till vänster.

en: Watch Video
sv: Se video

en: Website + Blog
sv: Webbplats + blogg

en: Wedding
sv: Bröllop

en: What type of website would you like to create?
sv: Vilken typ av webbplats vill du skapa?

en: What will your website be about?
sv: Vad handlar din webbplats om?

en: When you've found a design you like, click Select to install it.
sv: När du har hittat en design du tycker om klickar du på Markera för att installera den.

en: When you’re happy with your changes, click <strong>Save & Publish</strong> to keep these new settings. Or, simply close the Customizer by clicking the “X” in the top left-hand corner to discard your changes.
sv: När du är nöjd med dina ändringar klickar du på <strong>Spara och publicera</strong> för att behålla de nya inställningarna. Eller så kan du helt enkelt stänga Customizer genom att klicka på “X” i övre vänstra hörnet för att ångra ändringarna.

en: Where is your store based?
sv: Vart ligger din butik?

en: Which currency will your store use? (If your currency is not listed you can add it later.)
sv: Vilken valuta kommer butiken att använda? (Om din valuta inte står med kan du lägga till den senare.)

en: Which unit should be used for product dimensions?
sv: Vilken måttenhet skall användas för produkter?

en: Which unit should be used for product weights?
sv: Vilken viktenhet skall användas för produkter?

en: Widgets
sv: Widgetar

en: Will you be charging sales tax?
sv: Kommer du att ta ut moms?

en: Will you be shipping products?
sv: Kommer du att skicka produkter?

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. Additional payment methods can be installed later and managed from the checkout settings screen.
sv: WooCommerce kan acceptera både online- och offlinebetalningar. Ytterligare betalningsmetoder kan installeras senare och hanteras från skärmen för inställningar för kassan.

en: Woocommerce Paypal Gateway powered by Braintree
sv: WooCommerce PayPal Gateway drivs av Braintree

en: Woocommerce Stripe
sv: WooCommerce Stripe

en: Yes, I will be charging sales tax.
sv: Ja, jag kommer att debitera moms.

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers.
sv: Ja, jag kommer att skicka fysiska varor till kunder.

en: You are now in the Customizer, a tool that enables you to make changes to your website’s appearance, and preview those changes before publishing them. We’ve created a few commonly-used pages and widgets to help you get started.
sv: Nu befinner du dig i Customizer, ett verktyg som gör det möjligt att ändra utseendet på din webbplats och förhandsgranska ändringarna före publicering. Vi har tagit fram några populära sidor och widgetar för att hjälpa dig komma igång.

en: You can change this color scheme later.
sv: Du kan ändra detta färgschema senare.

en: You can change this header image again later, or even upload a custom image from your computer.
sv: Huvudbilden kan ändras senare eller ersättas med en bild du lägger upp från din dator.

en: You may need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the tax settings screen. If in doubt, speak to an accountant.
sv: Du kan behöva lägga till/redigera skattesatser baserat på dina produkter eller var du har din verksamhet. Detta kan göras från skärmbilden med skatteinställningar. Prata med en revisor om du är osäker över vad som gäller.

en: in
sv: i

en: lbs
sv: lb

en: yd
sv: yard
