wp-easy-mode 2.2.0 - en to ja translation catalogue (160 entries)

en:  Click %s to edit your page body content. This will open the page builder in a new window.
ja:  ページ本体のコンテンツを編集するには%sをクリックします。するとページビルダーが新しいウィンドウで開きます。

en: - Select Product Dimension Units -
ja: - 製品の寸法単位を選択 -

en: - Select Product Weight Units -
ja: - 製品の測量単位を選択 -

en: - Select Store Currency -
ja: - ストアの通貨を選択 -

en: - Select Store Location -
ja: - ストアの場所を選択 -

en: - Select an industry -
ja: - 業種を選択 -

en: A WordPress Site
ja: WordPressサイト

en: A fax number that website vistors can use to send important documents.
ja: Webサイト訪問者が重要な書類を送信するための FAX番号。

en: A phone number that website vistors can call if they have questions.
ja: Webサイト訪問者が質問する際に電話するための電話番号。

en: A physical address where website vistors can go to visit you in person.
ja: Webサイト訪問者が個人的に訪問するための住所。

en: About Image Licenses
ja: 画像ライセンスの概要

en: Add Your Social Media Profiles
ja: ソーシャルメディア プロフィールの追加

en: Address
ja: 住所

en: An email address where website vistors can contact you.
ja: Webサイト訪問者があなたに連絡するためのメールアドレス。

en: Are you sure you want to exit and configure WordPress on your own?
ja: 終了して WordPress の環境設定をご自身で行いますか？

en: Bank Transfer (BACS) Payments
ja: 銀行振込 (BACS) 支払い

en: Blog only
ja: ブログのみ

en: Business / Finance / Law
ja: ビジネス／ファイナンス／法律

en: By
ja: 署名者

en: Cash on Delivery
ja: 代金引換

en: Check Payments
ja: 小切手支払い

en: Choose a Theme
ja: テーマを選択してください

en: Choose a design for your website (don't worry, you can change this later)
ja: Webサイトのデザインを選択してください（後で変更できます）

en: Choose a stylish header image for your website.
ja: Webサイトで使用する、おしゃれなデザインのヘッダーイメージを選択します。

en: Click "Learn More" to view some tips on how to customize your site with the Customizer.
ja: カスタマイザでサイトをカスタマイズする方法のヒントを表示するには、「詳細」をクリックしてください。

en: Click "Watch Video" to view a quick demonstration of how to customize your site with the Customizer.
ja: カスタマイザでサイトをカスタマイズする方法の簡単なデモを見るには、「ビデオを見る」をクリックしてください。

en: Click %s to edit your header, footer, menus and more. You can also change your site style here in the Customizer area.
ja: ヘッダー、フッター、メニュー等を編集するには%sをクリックしてください。サイトのスタイルは、ここのカスタマイザエリアで変更できます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Collapse Sidebar
ja: サイドバーを隠す

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Colors
ja: カラー

en: Contact
ja: 連絡先

en: Continue
ja: 続行

en: Country
ja: 国

en: Design / Art / Portfolio
ja: デザイン／アート／ポートフォリオ

en: Editing Your Content
ja: コンテンツの編集

en: Editing Your Site
ja: サイトの編集

en: Education
ja: 教育

en: Email
ja: メール

en: Enter desktop preview mode
ja: デスクトップ表示モードに切り替える

en: Enter mobile preview mode
ja: モバイル表示モードに切り替える

en: Enter tablet preview mode
ja: タブレット表示モードに切り替える

en: Enter your email address here
ja: ここにメールアドレスを入力

en: Enter your fax number here
ja: ここにFAX番号を入力

en: Enter your phone number here
ja: ここに電話番号を入力

en: Enter your street address here
ja: ここに住所を入力

en: Enter your website tagline here
ja: ここにWebサイトのキャッチコピーを入力

en: Enter your website title here
ja: ここにWebサイトのタイトルを入力

en: Expand Sidebar
ja: サイドバーを展開

en: Fax Number
ja: FAX番号

en: Features pre-built websites for you to customize and publish
ja: カスタマイズしてすぐに公開できるプリビルトWebサイトが特徴

en: Get Started Quickly with WordPress
ja: WordPressで素早く始めましょう

en: Has 1000s of categorized, searchable images in its image library
ja: イメージライブラリにはカテゴライズされて検索可能な数千件のイメージ

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header and Background Images
ja: ヘッダーと背景画像

en: Health / Beauty
ja: 健康／美容

en: Home Services / Construction
ja: 住宅サービス／建築

en: How will you enter product prices?
ja: 商品価格にどのように入力しますか？

en: I will enter prices exclusive of tax
ja: 税金を除いた価格を入力します

en: I will enter prices inclusive of tax
ja: 税金を含んだ価格を入力します

en: If you have existing social media profiles, select them below. Otherwise, skip this section.
ja: すでにソーシャルメディアのプロフィールをお持ちの場合は、下から選択してください。そうでない場合は、このセクションをスキップしてください。

en: Images available and licensed for use are intended for GoDaddy hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
ja: 使用可能な画像および発行された使用ライセンスは、GoDaddyがホストするお客様のためだけに用意したものであり、サードパーティの知的財産所有権の諸条件に従うものとします。追加情報は、<a href="%s" target="_blank">条件を参照してください</a>。

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights.
ja: 利用可能および使用ライセンスのある画像は、あくまで弊社がホストするお客様のみを対象としており、サードパーティ知的財産所有権の諸条件が適用されます。

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
ja: 使用可能な画像および発行された使用ライセンスは、弊社がホストするお客様のためだけに用意したものであり、サードパーティの知的財産所有権の諸条件に従うものとします。追加情報は、<a href="%s" target="_blank">条件を参照してください</a>。

en: Includes a drag-and-drop editor to make customization easy
ja: ドラッグ＆ドロップエディタで簡単にカスタマイズ

en: Industry
ja: 産業

en: Installing your theme
ja: テーマをインストール中

en: Just another WordPress site
ja: 別のWordPressサイト

en: Learn More
ja: 詳細

en: Load more images
ja: 画像をさらに読み込む

[ctx: Main plugin title]
en: WP Easy Mode
ja: WordPressの Easy Mode

en: Music / Movies / Entertainment
ja: 音楽／映画／エンターテイメント

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: board
ja: ボード

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: channel
ja: チャネル

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: company
ja: 会社

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: username
ja: ユーザー名

en: Name
ja: 名前

en: Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニュー

en: Next
ja: 次へ

en: No thanks
ja: 不要

en: Non-profit / Causes / Religious
ja: 非営利／慈善／宗教

en: Online Store
ja: オンラインストア

en: Other
ja: その他

en: Our Quick Start Wizard is the fastest way to build your website because it:
ja: 弊社のクイックスタートウィザードなら最速でWebサイトを作成できます。なぜなら：

en: PayPal Standard
ja: PayPal スタンダード

en: Payments
ja: 決済

en: Pets / Animals
ja: ペット/動物

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Please provide the contact details for your website
ja: お客様のWebサイトの連絡先詳細を入力してください

en: Please tell us more about your online store.
ja: あなたのオンラインストアについて教えてください。

en: Please tell us more about your website (all fields are required)
ja: お客様のWebサイトについて説明してください（すべてのフィールドが必須です）

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview different website designs using the the left and right arrows.
ja: 左右の矢印を使用して、別のWebサイトデザインをプレビューします。

en: Previous
ja: 前

en: Product Dimension Units
ja: 製品の寸法単位

en: Product Weight Units
ja: 製品の測量単位

en: Rate (%)
ja: 税率 (%)

en: Real Estate
ja: 不動産

en: Restaurant / Food
ja: レストラン／食品

en: Select
ja: 選択

en: Set image
ja: イメージの設定

en: Settings
ja: 設定

en: Site Identity
ja: サイトアイデンティティ

en: Skip
ja: スキップ

en: Sports / Recreation
ja: スポーツ／レクリエーション

en: Start
ja: 開始

en: Start Wizard
ja: スタートウィザード

en: State
ja: 州

en: Step %1$s of %2$s
ja: ステップ%1$s/%2$s

en: Store Currency
ja: ストアで使用する通貨

en: Store Location
ja: ストアの場所

en: Store Settings
ja: ストア設定

en: Suggested Header Images
ja: お奨めのヘッダーイメージ

en: Tagline
ja: キャッチコピー

en: The Customizer
ja: カスタマイザ

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in the %1$sWooCommerce documentation%2$s.
ja: 以下の税率が自動的にインポートされます。税金について詳しくは、%1$sWooCommerce 文書%2$sをご覧ください。

en: The options available in the Customizer will vary, depending on the features supported by your current theme. But most themes include these basic Customizer controls:
ja: カスタマイザで使用できるオプションは、現在のテーマでサポートされている機能に応じて異なります。 しかし、ほとんどのテーマには、以下の基本的なカスタマイザコントロールが含まれています：

en: The title of your website appears at the top of all pages and in search results.
ja: Webサイトのタイトルは、全ページのトップおよび検索結果に表示されます。

en: The top of the Customizer indicates the name of the active theme you’ve selected. You can change the theme at any time, but doing so will change these options and reset any customizations you might have made here.
ja: カスタマイザの上部には、選択されたアクティブなテーマの名前が示されています。 テーマはいつでも変更できますが、テーマを変更するとこれらのオプションも変更され、ここで行ったカスタム設定がリセットされます。

en: Theme
ja: テーマ

en: Think of the tagline as a slogan that describes what makes your website special. It will also appear in search results.
ja: キャッチコピーは、あなたの Webサイトの特別な点を説明するスローガンのようなものです。 これは検索結果にも表示されます。

en: This could take up to 30 seconds. <strong>Do not refresh</strong> the page.
ja: この処理は、最長30秒かかります。 ページを <strong> 再読み込みしないでください</strong>。

en: Title
ja: タイトル

en: Transportation / Automotive
ja: 輸送／自動車

en: Travel / Hospitality / Leisure
ja: 旅行／おもてなし／レジャー

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Type
ja: タイプ

en: Update your site content, layout, color scheme and more using the window to the left.
ja: サイトのコンテンツ、レイアウト、配色等を更新する場合は左の画面を使用します。

en: Watch Video
ja: ビデオを見ましょう

en: Website + Blog
ja: Web サイト + ブログ

en: Wedding
ja: 結婚式

en: What type of website would you like to create?
ja: どのタイプのWebサイトを作成しますか。

en: What will your website be about?
ja: 何についてのWebサイトですか？

en: When you've found a design you like, click Select to install it.
ja: お気に入りのデザインを見つけたら、「選択」をクリックしてインストールします。

en: When you’re happy with your changes, click <strong>Save & Publish</strong> to keep these new settings. Or, simply close the Customizer by clicking the “X” in the top left-hand corner to discard your changes.
ja: 変更内容に満足したら、「<strong>保存して公開</strong>」をクリックすると新しい設定が維持されます。 または、左上にある「X」をクリックしてカスタマイザを閉じれば、変更が破棄されます。

en: Where is your store based?
ja: 店舗の地域 (都道府県)

en: Which currency will your store use? (If your currency is not listed you can add it later.)
ja: あなたのお店で使う通貨は何ですか？（リストにない通貨の場合は後で追加できます。）

en: Which unit should be used for product dimensions?
ja: 商品の大きさをどの単位で設定しますか？

en: Which unit should be used for product weights?
ja: 商品の重さをどの単位で設定しますか？

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Will you be charging sales tax?
ja: 消費税を課金しますか？

en: Will you be shipping products?
ja: 商品を配送しますか ?

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. Additional payment methods can be installed later and managed from the checkout settings screen.
ja: WooCommerceはオンラインとオフラインいずれの支払い方法でも受け付けます。別の支払い方法を後でインストールして、後で購入手続き設定画面で管理できます。

en: Woocommerce Paypal Gateway powered by Braintree
ja: Woocommerce Paypalゲートウェイpowered by Braintree

en: Yes, I will be charging sales tax.
ja: はい、消費税を加算します。

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers.
ja: はい、現物を顧客に発送します。

en: You are now in the Customizer, a tool that enables you to make changes to your website’s appearance, and preview those changes before publishing them. We’ve created a few commonly-used pages and widgets to help you get started.
ja: これはカスタマイザの画面です。カスタマイザを使用すると、Webサイトの外観に変更を加えたり、サイトを公開する前に変更をプレビューしたりできます。 お客様のために、よく使われるいくつかのページとウィジェットをご用意いたしました。

en: You can change this color scheme later.
ja: この配色は後で変更できます。

en: You can change this header image again later, or even upload a custom image from your computer.
ja: ヘッダーイメージは後で変更できます。または、お手元のパソコンから自分で用意したイメージをアップロードすることも可能です。

en: You may need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the tax settings screen. If in doubt, speak to an accountant.
ja: 商品やビジネスの場所によって税率の追加/変更が必要な場合は、税金設定画面で操作可能です。ご不明な点は会計士にお尋ねください。

en: cm
ja: センチ

en: g
ja: グラム

en: in
ja: インチ

en: kg
ja: キロ

en: lbs
ja: ポンド

en: m
ja: メートル

en: mm
ja: ミリ

en: oz
ja: オンス

en: yd
ja: ヤード
